Bydlení ve stylu vintage

Trendy v bydlení se neustále mění. Pro všechny milovníky starého a nového je vintage styl tím pravým ořechovým - kombinace starého a nového osloví téměř každého. Jak ale zařídit interiér ve vintage stylu a kde nakoupit nábytek a doplňky?

Vintage

Slovo vintage pochází z francouzštiny a označuje se tím pojem „zrající“. Mnoho lidí zná tento pojem ve spojitosti s kvalitním vínem, které pro dokonalou chuť dozrává několik let v sudu.

Milovníci vintage se vrací do 50. a 60. let minulého století, jejich dům se vyznačuje světlými barvami, útulností a čistotou.

Hlavní charakteristikou tohoto stylu je inovativní propojení starého a nového stylu bydlení. Nejde tedy o retro, které se snaží celý interiér ladit do dob minulých. Je velmi vhodný pro všechny, kteří mají rádi současné trendy v bydlení, ale zároveň tíhnou i k původním osobitým kouskům nábytku, které byly moderní o několik desetiletí zpět.

Nábytek užívaný ve vintage stylu jsou především čalouněné židle, velká a pohodlná křesla, toaletní stolky a pokud je v domě či bytě dostatek místa, trefou do černého jsou lenošky.

V interiéru jsou zcela nezbytnou součástí doplňky, které, v současném oblíbeném minimalistickém pojetí bydlení, zrovna často nenajdete. Dalo by se říct, že tento styl je velmi vhodný pro ženy a romantické duše s jistou dávkou kreativity.

Jak zařídit byt ve vintage stylu

Důležitým prvkem je použitá paleta barev. Nejčastější jsou bílá, zlatá, stříbrná, růžová, fialová, černá a hnědá. Ve většině případů se používají neutrální, měkké, pastelové odstíny, ale i sytější barvou se nic nezkazí. S tou je však třeba dbát větší opatrnosti.

Materiály používané ve vintage jsou především dřevo a další přírodní materiály jako lněné textílie a starodávný semiš příjemný na pohled i dotek.

Typické pro** vintage styl** jsou různé vzory na textiliích, ale i kupříkladu podlahách.

Stejně jako v jiných interiérových stylech, i u vintage platí, že v každém pokoji je třeba mít jeden dominantní prvek, který bude danému prostoru vévodit. Může se jednat o sérii předválečných fotografií na stěně, stylový lustr nebo houpací křeslo po babičce. Nezapomeňte, že v jednoduchosti je krása a v případě vintage, vzhledem k možnosti nesourodosti kusů nábytku, je vcelku jednoduché šlápnout vedle.

Zajímavosti vintage stylu

Velkou výhodou pro ty, co se rozhodnout zařídit si svůj příbytek ve stylu vintage, je finanční dostupnost a nekonečné množství kombinací nábytku.

Většina těch nejlepších kousků je dostupná paradoxně ne v těch značkových obchodech, ale schovaných na půdách a ve starých stodolách. Stačí se jen pořádně rozhlédnout kolem sebe a uvědomit si, že to, co bylo nesmírně moderní před 40 lety, může mít svoji vizuální hodnotu i dnes.

Stejně tak se tento styl vyznačuje obrovskou variabilitou. Není tedy nezbytně nutné mít sladěný styl nábytku v jednom pokoji, o barvách platí to samé.

S vintage stylem souvisí do určité míry také DIY, tedy Do It Yourself, udělej si sám. Mnoho nábytku, který je znovupoužitý, zakoupený z bazaru, internetu nebo darovaný, nemá vhodnou barvu nebo má roztrhané čalounění apod. A protože je vintage styl kreativní, jeho nadšenci se nebojí vzít případné opravy a úpravy do svých rukou, a za pomocí užití nových látek nebo barev se ze starých kousků stávají nové originály. Oblíbenou technikou používanou i vintage kousků nábytku je patinování, které z vybraného nového kusu udělá část nábytku s kouskem historie.

Výhodou je, že na internetu existuje nejen spousta blogů, ale též video návodů, jak při takových úpravách postupovat. Lze tedy nejen zcela jednoduše čerpat inspiraci, ale ještě se něčemu novému přiučit.

A pamatujte, u vintage můžete nejen měnit vzhled, ale i použití nábytku.

Opravy vintage nábytku

I přestože se spousta obchodů soustřeďuje na nabídku vintage nábytku, nejlepší klenoty se často ukrývají jinde. Mnoho z nich je však poznamenáno zubem času a potřebují drobné či větší opravy. Těmi nejčastějšími je již zmíněná oprava čalounění u potahů židlí a pohovek, u skříní a komod vyspravení povolených pantů nebo výměna úchytů. Běžnými úpravami u vintage kusů nábytku je obroušení starého laku nebo barvy a jejich následná úprava. Je ovšem důležité dát si pozor, co lze opravovat svépomocí a co by nábytek mohlo poškodit.

Kde pořídit vintage doplňky

Protože** vintage styl** prožívá velký boom v interiérovém designu, existuje spousta obchodů, specializujících se na nábytek tohoto vzhledu. Hned na začátek je nutné si uvědomit, že většina nábytku a doplňků nebude pocházet z obrovských komerčních center s nábytkem. Existují také specializované designové obchůdky vybavené od podlahy po strop vším, co je do správného vintage bytu nebo domu potřeba k dosažení správného vzhledu a dojmu.

Spousta báječných kousků se dá koupit především na bazarech anebo trzích. V zahraničích jsou velmi populární domácí výprodeje nebo příměstské aukce, kde lidé za symbolické částky rozprodávají různé druhy** vybavení domácnosti**. Dá se tak ušetřit a zároveň si užít trochu jiné nákupčí kultury než té, kterou znáte z velkých nákupních center.

Pokud máte možnost, rozhodně se poptejte mezi svými známými. Je totiž možné, že ačkoli vy už prarodiče s půdou plnou starých pokladů a harampádí nemáte, ale co když vaši přátelé ano? Navíc – taková recyklace nábytku prospěje nejen vašemu interiéru, ale i životnímu prostředí. To zní jako fajn nápad, že?

Co se doplňků týče, mnoho věcí použitelných ve vintage máte už dávno doma. Jen je třeba jim mírně upravit vzhled. Typickým kouskem používaným ve vintage stylu jsou například polštářky. Určitě doma nějaké máte. Pořiďte jim nový potah s vhodným (rozumějte staře vyhlížejícím) potiskem. Košík, který jste celé roky používali na sběr hub nebo třešní přebarvěte na bílo a používejte pro odložení denního tisku. Snad každý má stojan na svíčky, nepoužívaný. Začněte jej používat alespoň v interiéru. To stejné platí o dekoračních talířích, vzácných dědictvích po předchozích generacích. Obyčejnému zrcadlu pořiďte zdobný rám. V komoře nebo sklepě určitě najdete zdobné válečky na stěny, zkuste je opět použít. Nebo si pořiďte tapety. Fantazii se meze nekladou.

Dobré je též nezapomenout na květiny, nicméně v tomto případě se nebude ve většině případů jednat o muškáty v truhlíku na balkoně, spíše o levanduli, bylinky a do váz jedině květiny řezané. Ty nejen krásně provoní byt a osvěží celý interiér, ale mohou být s klidným svědomím využity i po uschnutí.** Pugét uschlých růží** je ve vintage stylu rozhodně povolen.

Urban vintage

Na konec něco pro milovníky městského životního stylu, moderny a zároveň vintage. Ze spojení industriálních prostor, například populárních loftů, a vintage nábytku, vznikl styl** urban vintage**. Romantice nedává tolik prostoru, jako klasický vintage, ale působí spíše bohémsky a je tou pravou volbou pro všechny svobodomyslné, co se nebojí experimentů v interiéru.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20405 (magazinopava.cz#46)


Přidat komentář