Revitalizace panelových domů Opava

Bydlíte v paneláku? Panelové bytové domy u nás dnes již nevznikají. Dříve však byly paneláky hitem pro rychlost výstavby, díky čemuž se vyřešil problém s nedostatkem bytů. Nám však zbylo dědictví tisícovek nekvalitních domů s krátkou životností.

Revitalizace bydlení Opava

Panelové domy byly budovány s tím, že jejich životnost je okolo 40 let. Původně to mělo být dočasné řešení maximálně pro dvě generace, které bylo zvoleno kvůli akutnímu nedostatku bytů. Ukázalo se však, že stavět statisíce bytů na pouhých 40 let nebylo příliš moudré. Kdyby se dnes měly všechny paneláky, kterým již skončila nebo brzy skončí životnost, zdemolovat, několik miliónů Čechů by znovu nemělo kde bydlet a tak je nutné zvolit jiné řešení. Aby byla životnost panelových domů prodloužena, přistupuje se k jejich revitalizaci, která má zajistit další desítky let bezproblémového užívání.

Zateplení paneláků a opravy střech

Panelové domy nejsou příliš dobře chráněny proti povětrnostním vlivům. V létě se rychle přehřívají a v zimě je v nich teplo jen díky intenzivnímu nepřetržitému vytápění, což má za následek vysoké náklady. Přesto mají mají krajní byty, byty hned pod střechou a také byty nad vchodem problémy se zimou. Byty pod střechou a byty orientované na jih a západ zase v létě trápí největší vedro.

Aby byly paneláky lépe chráněny před zimou ale i před přehříváním konstrukce za horkých letních dnů, přistupuje se k zateplování fasády, k čemuž se nejčastěji používají polystyrenové desky.

Při revitalizaci paneláků se nesmí zapomínat ani na střechu. Zpravidla se volí přístavba v podobě nízké šikmé střechy s plechovou krytinou. Vznikne tak volný odvětrávaný ale zateplený prostor, který má několik funkci – chrání plochou střechu před deštěm, v létě před přehříváním sluncem a v zimě zase izoluje před mrazem, takže značně prodlužuje její životnost.

Nová okna v panelácích

Aby mělo zateplování fasády paneláku nějaký smysl, nejdříve je nutné vyměnit stará, většinou velmi špatně těsnící okna za nová. Nejčastěji se volí okna plastová a to pro nízkou cenu. Okna nejsou nijak levnou záležitostí, zvláště když je jich potřeba vyměnit několik stovek. Nízká cena se ovšem nemusí vyplatit, proto vybírejte ověřené výrobce i dodavatele.

Opravy balkónů panelových domů

U některých panelových domů je problém s prověšenými balkóny, které jsou viditelně prohnuté směrem dolů. V těchto případech pak není jiného řešení, než balkóny zcela odstranit a nahradit novými.

Dalším krokem revitalizace často bývá zasklívání balkónů a lodžií. Tento krok sice není nutný, přesto je oblíbený, neboť na balkóně díky zasklení vznikne stálejší teplota, takže bude vhodný k posezení i za chladnějších dnů na jaře nebo na podzim. Také se zde bude lépe dařit květinám, i když na zimu je přesto potřeba je schovat, neboť před mrazem je zasklení balkónu neochrání.

Nový výtah

Aby byla revitalizace domu kompletní, staré a současným bezpečnostním normám již nevyhovující výtahy se vyměňují za nové automatické výtahy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id20428 (magazinopava.cz#24)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat